Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Betlémy - tipy na vánoční výlet


Vánoce klepou na dveře a krom tradičních návštěv vymýšlíme program i na další volné dny. Výlety za krásnými českými betlémy potěší oko všech a ještě nám pomohou našim dětem lépe vysvětlit vznik Vánočních svátků a tradic v té ryzí české podobě bez komerčního pojetí "Santů Clausů".


Betlém nebo též jesličky jsou umělecké vyobrazení znázorňující Svatou rodinu s  právě narozený Ježíš ležícím v nuzném chlévě na seně v jesličkách s Pannou Marií a svatý Josefem. Dalšími obvyklými figurkami betlémů jsou pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary. Většina betlémů je doplněna postavami zvířat - ovce, oslíci, psi, sloni aj.
Betlémy at již staticé nebo mechanické jsou nejčastěji vyřezávány ze dřeva či dřevěné překlížky. Dále můžeme objevit betlémy keramické, skleněné, papírové, perníkové a mnohé další i z velmi nevšecního materiálu.

Mezi naše nejznámější betlémy jistě patří:

Proboštův mechanický betlém

Třebechovský betlem

Unikátní Proboštův mechanický betlém je nejcennějším betlémem v Třebechovické muzeum betlémů. Vyrobili jej lidoví řezbáři Josef Probošt, Josef Kapuciána a autorem mechanismu je Josef Friml. Třebechovický Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku.

Betlém je 7 metrů dlouhý, 3,2 metry široký a 1,8 metrů vysoký. Skládá se z více jak 2 000 vyřezávaných dílů. Figurky jsou vysoké 10 až 15 cm. V celém betlému jich je 180 bez pohybu, 120 figur je připevněno na řetězových pásech, 51 figurek napodobuje lidi při jejich každodenní práci. Z dalších více než 1 500 předmětů jsou zde stromy, stavby, hudební nástroje, řada figur zvířat, přírodní útvary atd. Pohybový mechanizmus betlému je celý ze dřeva, ukrývá více než 150 ozubených kol a koleček, dřevěných pák, řetězů a řemenic. Výjimkou jsou pouze kovové zvonečky, kožený měch u kukačky, kožené hnací řemeny a v r. 1935 přidaný elektrický motorek, který nahradil kliku, kterou se ručně betlém uváděl do pohybu. Figurky jsou  zhotoveny z lipového a hruškového dřeva. Stavby, stroje, stromy atd. jsou zhotoveny z buku, jasanu a ojediněle i z třešně. Kostra je ze smrku a jedle, ozdoby z různých druhů dřev, například cizokrajných ořešáků. Mechanizmus je ze dřeva bukového, třešňového a habrového. V r. 1972 byl nosný rám betlému zpevněn ocelovou konstrukcí.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Autorem betlému je Josef Nedomlel a jeho sooučasným následovníkem se stal syn František.

Všechny budovy a figurky jsou vyřezány z lipového dřeva. K vidění jsou zde například velice přesné kopie hradu Bouzova a Karlštejna. Kromě těchto známých hradů jsou na ploše 42 metrů čtverečných umístěny rovněž velice přesné kopie farního kostela svatého Tomáše Becketa i přímo sousedící bývalé farní budovy - dnešního muzea. Za povšimnutí stojí i přesná kopie zvoničky, Kramerovy vily stojící na skále nad hrází přehrady ve Znojmě a především pak kopie vodního mlýna v Křižlicích. Chasník s pytlem mouky na zádech stojící před tímto mlýnem je autoportrét tvůrce mohelnických jesliček.

Betlém je umístěn na ploše 6 x 7 metrů v plasticky členěné krajině pokryté mechem a pilinami. Je zde umístěno celkem 16 budov, 46 oveček a 24 figur o výšce od 15 do 22 centimetrů. Betlém je rovněž mechanický a pohyblivý. V pohybu je zde vodní mlýn, dále pes obíhající stádo oveček a dvě ovečky kývající hlavou. Na kopci se otáčí větrný mlýn a pod ním jsou pak dvě patra pohybujících se darovníků. Jsou zde vidět i horníci v dolech, kteří ručně kopou uhlí a to odváží na vozících.
Na rodinnou tradici vyřezávání betlémů úspěšně navázal jeho syn František, který do tohoto betlému v závěru roku 2003 vyřezal figurky pěti muzikantů, čímž po patnáctileté pomlce naplnil neuskutečněný plán svého otce. Jde o pět dřevěných figurek muzikantů, kteří se navíc i pohybují.

Betlém bývá široké veřejnosti přístupný každým rokem v kapli sv. Anny v Mohelnici a to v době od štědrovečerní půlnoční mše svaté až do svátku Hromnic.

Betlém Jiřího Halouzka v Galerii Jiříkov

Betlém Jiříkov, největší betlém

Jiří Halouzka, řezbář z Jiříkova na Rýmařovsku je tvůrcem monumentálního betlému. Ten je největším na světě a figuruje i v Guinnessově knize rekordů.
Betlém měl dosud 236 figur v životní velikosti. O letošních Vánocích se rozroste o 28 nových soch - například pět nových slonů v životní velikosti, tři koně, ovečky, krávy a podobně. Přibudou i postavy Tří králů a sousoší nazvané Rodina.

Krýzovy jesličky

Krýzovy jesličky

Krýzovy jesličky vystavené v Jindřichově Hradci jsou dílem Tomáše Krýzy a jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.

Velkolepý betlém  vyráběný přes 60 let je vystaven na ploše 60 m2. Z kašírovací hmoty (mouka, piliny, sádra a klíh) nebo ze dřeva je vyrobeno 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž je 133 pohyblivých. Původní mechanismus byl poháněn ručně, nyní je pohyb rozváděn z jediného elektromotoru a to pomocí nekonečných pásů, ozubených kol, archimédových šroubů a mnoha dalších zařízení. Betlém má nyní 17 m na délku, šířka i výška jsou 2 m.

Nejstarší část betlému tvoří scéna narození Ježíše Krista, která se nachází v jeho středu. Další části znázorňují poetickou vesnickou krajinu a měšťanskou architekturu dokládající život lidí 19. století. Kromě tradičních jihočeských obrázků zde nalezneme i známé výjevy z evangelia. (Vraždění neviňátek, útěk sv. Rodiny do Egypta, obřezávání Ježíška atp.). V jesličkách nalezneme i rudný důl s horníky, či bránu s padacím mostem a strážnými hlídající město a Herodesův palác, se stoly s miniaturním nádobím a jídlem.
 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se