Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Průkaz energetické náročnosti budov = energetický štítek budov


Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) slouží pro jednoduché a jasné zhodnocení budovy z hlediska její energetické náročnosti. Umožňuje jednoduché srovnání budov z hlediska nároků na energie (a tedy i nákladů) potřebných pro provoz. Může sloužit jak stávajícím majitelům a uživatelům objektu, tak i realitním kancelářím a zájemcům o koupi či pronájem domu, jako jeden z nástrojů pro stanovení výše kupní ceny nebo nájmu.


Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) hodnotí budovu z hlediska spotřeby energie na:

  • vytápění
  • chlazení
  • přípravu teplé vody
  • větrání
  • osvětlení
  • posouzení alternativních způsobů vytápění pro budovy nad 1000 m²

Výsledkem je jednoduché grafické znázornění celkové dodané energie do budovy a procentuální zastoupení jednotlivých dílčích spotřeb.

Požadavky na energetickou náročnost budov byly zavedeny novelou č. 177/2006 Sb. Do zákona č. 406/2000 Sb., O hospodaření energií. Jedná se o implementaci evropské směrnice 20002/91/ES, o energetické náročnosti budov.

Kterých budov se průkaz týká?

Podle zákona je požadováno splnění energetické náročnosti budov při:

  • Výstavbě nových budov
  • Větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1 000 m² , které ovlivňují jejich energetickou náročnost
  • Prodeji nebo pronájmu budov nebo jejich částí v případech, kdy pro tyto budovy nastala povinnost zpracovat průkaz podle výše dvou uvedených odrážek

V praxi to však znamená, že Průkaz ENB bude muset být zpracován na všechny nové budovy včetně rodinných domů. Při rekonstrukcích týkajících se zateplení nebo změny zdroje otopné soustavy pak na všechny větší budovy, jako například bytové domy.

Provozovatelé budov využívaných pro účely školství, zdravotnictví, kultury, obchodu, sportu a další o celkové podlahové ploše nad 1 000 m² jsou povinni umístit průkaz na veřejně přístupném místě v budově. Pro ostatní případy je vyvěšení grafického vyjádření energetického průkazu dobrovolné. Průkaz nesmí být starší 10 let.

Průkaz energetické náročnosti budovy, energetický štítekPrůkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy nehodnotí pouze potřebu energie na vytápění, ale také ostatní oblasti spotřeby energie, jako je chlazení, potřeba tepla na ohřev teplé vody, potřeba energie na osvětlení nebo větrání. Průkaz naopak nehodnotí domácí spotřebiče, které nejsou pevnou součástí budovy.

Energetický průkaz náročnosti budov obsahuje informace o energetické náročnosti budovy vypočtené podle metody stanovené prováděcím právním předpisem (vyhl. 148/2007 Sb.).

Jednotlivé vypočtené energie se sečtou a podělí podlahovou plochou budovy. Tím získáme měrnou roční potřebu energie na 1 m² podlahové plochy. Dle této výsledné hodnoty pak můžeme budovu zařadit do kategorie energetické náročnosti.

Zákon definuje kategorie A až G.

Třída energetické náročnosti budovy

Třída ENB Slovní vyjádření energetické náročnosti budovy kWh/m2.rok
A Mimořádně úsporná méně než 51
B Úsporná 51-97
C Vyhovující 98-142
D Nevyhovující 143-191
E Nehospodárná 192-240
F Velmi nehospodárná 241-286
G Mimořádně nehospodárná více než 286

Vyhovující je pouze zařazení do kategorie A, B nebo C.

Budova o kategorii horší by ani neměla vzniknout. Většina stávajících objektů (například i bytových domů), které nebyly v posledních letech rekonstruovány, bude spadat svou spotřebou do kategorie D a horší. Po plánované rekonstrukci zahrnující většinou zvýšení izolačních schopností obvodových konstrukcí, tedy výměnu oken a zateplení obvodových stěn a střechy již musí splňovat zařazení do kategorie A, B nebo C.

Na koho se tato povinnost nevztahuje?

Průkaz nemusí být zpracován na budovy do 50 m², dočasné stavby nebo například stavby určené k náboženským účelů.

Kdo zpracovává PENB?

Průkaz PENB může zpracovat pouze osoba oprávněná ministerstvem průmyslu a obchodu.

Jaké výhody získáte?

  • Objektivní zhodnocení stavu Vašich objektů
  • Výsledky průkazu mohou pomoci při porovnávání budov mezi sebou (lepší orientace při prodeji či nájmu nemovitosti), mohou odhalit nadměrnou spotřebu energie
  • Možnost požádat o dotaci na zpracování průkazů
  • Splnění zákonné povinnosti se vyhnete problémům s kontrolními orgány

Náklady na zpracování PENB

Náklady na zpracování PENB pro rodinný dům se v současnosti pohybují okolo 5 000 Kč, pro bytový dům v rozsahu 10 000 - 20 000 Kč (cca do 20 bj) za předpokladu, že je k dispozici stavební dokumentace. Pokud není, náklady na vypracování se mohou zvýšit. 

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se