Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Tip na výlet - Pustevny - Radhošť - unikátní dřevostavby


Krásný malebný podzim je tady, poslední teplé slunečné dny lákají na výlet ... proto jsme se pro Vás rozhodli napsat tento seriál tipů na výlet. Aby mělo naše putování nějaký cíl, pokusíme se Vás přivést ke krásným srubovým a roubeným stavbám české a moravské lidové architektury.

Naše putování začneme výletem na horu Radhošť.


Nejkrásnéjší hřebenovou procházkou (délka cca 4 km v jednom směru) je cesta z Pusteven na horu Radhošť. Na Pustevny se dostanete třeba sedačkovou lanovkou z Ráztoky.

Pustevny (1018 m.n.m.) byly pojmenované po poustevnících, kteří zde žili a z nichž poslední zemřel roku 1874, jsou význačným turistickým střediskem.

Srubové stavby - Pustevny

Na Pustevnách můžete shlédnout architektonické srubové stavby Maměnka a Libušín, nechali je postavit v roce 1898 členové turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť. Pověřený architekt Dušan Jurkovič navrhl dřevěné srubové stavby v secesním slohu s bohatým stylizovaným dekorem. Dbal při tom, aby budily dojem slovanské lidové architektury. U Libušína uplatnil čičmanskou a u Maměnky valašskou formu dřevěných venkovských staveb. V roce 1996 získaly statut národní kulturní památky a byly zrekonstruovány do původní podoby podle dobových Jurkovičových plánů, které byly objeveny ve Státním archivu v Bratislavě.

Pustevny - srubové stavby

Interiér zdobí malby, které provedl pražský malíř Karel Štapfer. Předlohou pro malby byly akvarely Mikoláše Alše, které pro Libušín navrhl.

Srub Libušín Pustevny   Pustevny srub Libusin malby

Dále budeme postupovat po modré značce z Pusteven kolem vyhlídkového altánu Cyrilka a sochy pohanského boha Radegasta po hřebeni radhošťského masívu. Při výšlapu se otevírá pohled do Frenštátské kotliny, v dálce se rýsuje věž štramberského hradu Trúba, kopce Čertův mlýn (1207 m.n.m.), Kněhyně i nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora (1323 m.n.m.), na jejímž vrcholu stojí věž vysílače.

 Socha Radegast

Socha pohanského boha Slovanů Radegasta - boha slunce, hojnosti a úrody je realizována v umělém kameni ve velikosti 3m 20 cm a váží 1,4 tuny. Autorem sochy je frenštátský rodák, profesor Akademie krásného umění v Chicagu, akademický sochař Albín Polášek (14.2.1879 - 20.5.1965).

Drubové stavby - Radhošt

Na konci trasy vystoupíme na horu Radhošť. Je to nejznámější hora v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Měří 1129 metrů a nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.
Radhošť bývá spojován s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Tento bůh bůh slunce, války a vítězství míval podle pověstí na této posvátné hoře sídlo. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj po svém příchodu na Velkou Moravu kdy v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali. Říká se, že jeho modla byla uložena v podzemním chrámu.

   Kaple Rahošť, soch Cyril a Metoděj

Na samotném vrcholu hory Radhošť se nachází kaple a sousoší svátého Cyrila a Metoděje. Architekt Skibinský navrhl stavbu kaple ve stylu byzantských staveb, aby tak symbolizoval byzantský původ obou světců. Kaple byla ozdobena mramorovým cyrilometodějským oltářem sochaře Neumanna z Kroměříže a v roce 1904 v ní byl postaven pravý boční oltář pro obraz Liebscherovy Valašské Madony. Celá kaple je obložená štípaným šindelem.

 Štípaný šindel - obložení kaple Radhošť

Více informací na www.pustevny.cz

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se