Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Adventní věnec


Adventní věnec je tradiční symbol západních církví k odpočítávání čtyř týdnů do Vánoc. do období zrození Ježíše Krista.


Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví se čtyřmi svícemi. Ty se postupně zapalují každou adventní neděli ve směru opačném proti směru chodu hodinových ručiček

První věnce byly v Evropě zdobeny již před příchodem křesťanství a symbolizovaly život a světlo v protikladu s okolní zamrzlou tmavou zimní krajinou. Křesťané prý tuto inspiraci převzali v 16. století. V jejich podání kruhový tvar představuje Boží věčnost a jednotu, vzkříšení a věčný život. Zelené rostliny jsou symbolem života jako takového, nezničitelnosti, stálosti ve víře a také věčnosti.

Barvy a počty svící se liší podle vyznání či zvyklostí dané oblasti. Vedle nejtypičtějších čtyř svící se objevují i věnce s pěti svíčkami. Pátá svíčka se umíťuje do středu věnce jako symbol Vánoc, často také jako symbol Ježíše Krista a zapaluje se na Štědrý den a Boží hod vánoční.

  adventní věnec

Nejběžnějšími barvami svíček jsou:

  1. fialová - liturgická barva značící pokání
  2. bílá - pro pátou středovou svíci znazoňující Ježíše Krista
  3. červená - je světskou barvou typickou pro Vánoční svátky
  4. modrá - rozšířená zejména v Americe a Velké Británíí protestantskou církví jako symboll naděje a čekání

Variant je však mnohem více, některé z nich vycházejí z tradic různých církví či národů, jiné mají čistě dekorativní charakter.

Návod jak rychle a jednoduše vyrobit adventní věnec nebo adventní svícen z dostupných surovin, které většina z nás najde doma nebo na zahradě. naleznete zde

vanocni napady, rady a inspirace, praktická žena

další vánoční rady, nápady a inspirace

nejenom pro moderní praktické ženy

zde

 

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se