Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Dřevostavby sakrální, roubené kostelíky, modlitebny a zvonice


Sakrální stavby typu kostelíky, modlitebny a zvonice se vyvinuly z klasických srubových domů.


Nejstarší dochované dřevěné kostely pochází z 15. století a stavěli je prostí vesničtí tesaři, kteří se nechali inspirovat městskou sakrální architektůrou.

Dřevostavba
Roubený původně pravoslavný kostel

Najdeme mezi těmito "roubenkami" kostely v gotickém stylu, evangelické a řeckokatolické kostely, ale i pravoslavné srubové stavby.
Dřevostavby kostelů byly vesměs menších rozměrů, ale i přes to překvapí monumentálním vzhledem. Všechny jsou nesmírně citlivě zasazené do okolní krajiny, a podtrhují její půvab.

dřevěný kostel
Farní dřevěný kostel ve Velkých Karlovicích

Na některých místech se zachovaly i dřevěné zvonice nebo ohrazené vstupy se vstupním portálem, které lze také přiřadit k velmi hodnotným památkám lidové architektůry. Byly tvořené ze sloupkové konstrukce se ztužidly a zajímavě řešenými tesařskými spoji a ozdobnou konstrukcí střechy. Dominantní střešní krytinou těchto sakrálních dřevostaveb je bezesporu štípaný šindel.


Dřevěná zvonice kostela sv. Ludmily v Mělníku

Dřevěný kostel v Bílé byl postaven v sedmdesátých letech 19. století. Vysoká a štíhlá věž připomíná severskou srubovou architekturu. Složitě členěná střecha včetně zalámovaného půdorysu dokládá zručnost  řemeslníků.

dřevěný kostel
Dřevostavba kostelu v Bílé

Nejstarší dochovaný dřevěný kostelíček v republice se nacházá na jižním okraji města Broumov byl vystavěn v původní podobě r. 1177. Celodřevěná jednolodní stavba orientovaná k východu stojí na nízké kamenné podezdívce. Střeše vévodí štíhlá osmiboká věž, presbytář je pravoúhle uzavřený, interiér osvětluje po obvodu 15 oken.

roubený kostel
Nejstarší dřevěný kostelíček v ČR

roubený kostel
Roubený toleranční kostel ve Velké Lhotě

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se