Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Mikuláš - vánoční tradice


Mikuláše známe dobře všichni už od dětství. Každému se asi před očima hned vybaví postava v dlouhém plášti s bílou bradou, jak rozdává dárky. Mikuláš je jedním z nejoblíbenějších svátků dětí i dospělých.


Postava svatého Mikuláše je opředena mnoha legendami. Historicky doložených dat je však jen velmi málo. Jisté je to, že byl milovaným a uctívaným biskupem v Myře, dnes Demre v Turecku. Ve městě Bari, v Apulii zase uchovávají jeho ostatky v kryptě chrámu sv. Mikuláše. Obě tato města se dělí o slávu Mikulášova jména.

Svatý Mikuláš je patronem námořníků a rybářů, ochráncem převozníků a hlavně dětí. V dřívějších dobách pečoval o mosty a chránil před povodněmi až do 18. století, kdy úlohu patrona mostů a vody v českých zemích převzal sv. Jan Nepomucký. Přesto si vždycky udělal čas, aby 5. prosince obešel všechny děti, hodné podaroval dobrotami - ovocem a sladkostmi a na zlobivé poslal čerta.

  Mikuláš, andělé a čert

K Mikulášovu doprovodu dříve neodmyslitelně patřily kromě čertů a andělů i další postavy. Například žid, kominík, vojáci, Turci, cikáni, nejrůznější zvířata a další. Někdy se objevoval i Mikuláš na koni nebo na koňském spřežení.

vanocni napady, rady a inspirace, praktická žena

Návod včetně střihové přílohy ke stažení na Mikulášskou punčochu z filcu

zde

vanocni napady, rady a inspirace, praktická žena

další vánoční rady, nápady a inspirace nejenom pro moderní praktické ženy

zde

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se