Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Papírový drak - návod


Podzim se blíží, vítr fičí po strništi, poslední teplé paprsky slunce hřejí... tak proč nevyrazit na kopec a nejít si pustit svého draka (ty z obchodu stejně většinou nelítají :-)


Co budeme potřebovat?

 • smrková lišta 6 x 6 mm (svislá)
 • buková kulatina průměru cca 6 mm
 • režná nit
 • lepidlo
 • pevný provázek
 • papír

1. Kostra draka se skládá ze svislé lišty a vodorovné kulatiny, která je prohnutá dozadu, jako luk a vypnutá provázkem - tětivou. Vodorovnou kulatinuprohneme dozadu jako luk a vypneme provázek jako tětivou.

2. Na vodorovné kulatině si označíme polovinu - tam bude křížení, prohneme ji jako luk a vypneme provázkem jako tětivou.

3. Svážeme provázkem "kříž" podle nákresu, vodorovná kulatina je 1/3 delší než svislá lišta, křížení je 160 mm pod vrcholem. Svislá lišta  je "uvnitř" luku - na vnitřní straně vodorovné kulatiny! Spoj ještě prolepíme lepidlem.

4. Obtáhneme kostru režnou nití - tenkám provázkem. Je vhodné provrtat konce lišt tenkým vrtákem a nit (provázek) protáhnout a po obtažení a vypnutí "zafixovat" obvázáním kouskem nitě (provázku).

5. Potáhneme draka kloboukovým nebo jiný vhodným papírem (např. na střihy) z vnější prohnuté strany - drak létá prohnutím protí větru - tedy nikoli jako "kapsu". Vytřihneme z papíru obrys draka na každé straně asi o 4 cm větší - záložka, kterou přehneme přes obtahovací provázek a zelepíme. Potah nemusí být skvěle vypnutý - u tohoto typu draka je přirozené, že při letu se v potahu tvoří "kapsy". Potah je vhodné zpevnit přelepením další vrstvy kolem středního úvazu a v rozích.

6. Přivážeme úvaz - na střední křížení - protáhne se otvorem v potahu a na spodní konec svislé lišty - tady může být vyvrtaný otvor na úvaz a na ocas.

7. Vyvážíme draka tak, aby při držení za úvaz se dolní konec svislé lišty dotýkal podlahy a lišta sama svirala s podlahou úhel 15 - 30 stupňů. Je dobré si na úvazu vyvázat několik oček - čím slabší vítr, tím by úhel měl být menší.

4. Pokud drak létá hodně neklidně je možné ho doplnit krátkým ocasem. Kdo si chce šetřit nervy při rozmotávání místo "bábrlat" použije proužek papíru (cca 5 m).

papírový drak návod

Pokud se Vám bude zdát výroba tohoto draka složitá, zde je návod na toho nejjednoduchšího draka, kterého složí i dítě do 5 minut :-)

Jednoduchý drak

snadný papírový drak

Připravte si:

 • papír - velikost A4 nebo A3
 • lepící pásku
 • provázek
 • stuhu na ocas (může být látková nebo igelitová ustřižená z tašky nebo ze sáčku)
 • dřevěnou špejli

papírový drak návod

1. Papír přeložte ma polovinu.

2. Přeložte horní vrstvu papíru dle nákresu. Na přesném rozměru nezáleží.

3. Získáte tvar papírového draka.

4. Přelepte spoj po celé délce lepící páskou.

5. Umístětě a pomocí lepící pásky přilepte od rohu k rohu špejli.

6. Udělejete přihližně v jedné třetině otvor pro sňůrku a pečlivě upevněne malým, ale pevným uzlem.

7. Vytvarujte křídla draka kolmo k trupu draka.

8. Upevněte ke spodní části trupu draka ocas. Můžete použí stuhy, proužky novinového papíru nebo proužka z igelitových taček či sáčků. Průžky by měli mít šířku cca 2,5 cmm a délku cca 150 cm. Pro menší děti doporučujeme ocas zkrátit na cca 60 - 90 cm, velmi jim to usnadní manipulaci s drakem.

Draka si vyzdobtě dle vlastní fantazie barvička, třpytkamia atd.

návod na draka, jak složit vlaštovku, papírové vlaštovky

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se