Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Skladba větrané střechy u dřevostavby


Šikmé větrané střechy tvoří několik vrstev...


1. Parotěsná zábrana

Úlohou parotěsné zábrany je omezit vstup vodních par do skladby střešního pláště. Často klade na spodní plochu krokví.

Důležitou zásadou je dokonalé utěsnění zábrany u štítů a na okrajích. V případě nekvalitně provedeného utěsnění si stoupající páry vždy najdou i sebemenší skulinku a proniknou do prostoru pod krytinou. Tam se ochladí, vysráží opět ve vodu a díky gravitaci je máme brzy opět v místnosti.

2. Tepelná izolace

Díky trendu pasivních staveb se dnes používá vždy nejsilnější možná izolace. Omezení úniku tepla střecou je velmi důležité.

Tepelnou izolací chrání difuzní folie.

3. Difuzní folie

Difuzní folie má schopnost propustit vodní páry ze spodních vrstev, ale zabránit průniku vodní páry kondenzované na vodu zpět.

U moderních typů difuzních folií stéká kondenzát po vrchní straně mimo budovu.

4. Větrací mezera

Větrací mezera umožňuje cirkulaci vzduchu pod samotnou střešní krytinou. Toto je velmi důležité hlavně u masivních krytin (např. falcovaný plech), kdy střešní krytina nemá spáry a tudíž neumožňuje propouštění pár.

Tloušťka větrané mezery by neměla být menší než 4 cm. Při navrhování potřebné tloušťky mezery hraje roli především sklon střechy a předpokládané rozdíly teplot uvnitř a vně domu. Pokud má střecha nižší sklon vyplatí se udělat mezeru vyšší cca 8-15 cm. Mezera se také zvětšuje u dlouhých střech (myšleno ve směru od okapu ke hřebenu střechy).

Větrací vrstva musí být vždy napojena na nasávací a odtahové štěrbiny, které bývají umístěny do prostor pod okapem a v hřebeni.

5. Záklop

Nad větraným prostorem je položen na kontralatích záklop. Ideálním materiálem pro záklop jsou dřevěné desky nebo prkna. Dřevo přirozeně absorbuje vodu a následně ji uvolňuje v závislosti na klimatickém stavu v konstrukci. Překlížky nebo dřevostřískové desky tyto vlastnosti nemají, protože nedokáží nasávat vodu. Pro záklop je zapotřebí vybírat jen kvalitní suché dřevěné prkna či desky, u kterých je minimalizováno riziko zkroucení.

6. Hydroizolace

Hydroizolace je poslední vrstvou větrané střešní konstrukce. Je uložená mezi střešní krytinu a podklad a může to být např. nepískovaná lepenka. Hydroizolace vyrovnává drobné nerovnosti a tvoří podklad pod kladenou střešní krytinu.

Pod falcované krytiny je určena speciální nopková folie.

Další články k tématu:

Rovná střecha a nebo šikmá střecha?

Skladba větrané střechy u dřevostavby

Dřevěný šindel, pálená taška, betonová taška, hliníkový plech - porovnání cen a vlastností střešních krytin

Střecha dřevostavby - správná volba střešní krytiny

Okapy pro sruby a nejen pro ně

Okapový systém - správná velikost okapu, okapové systémy

Střešní zahrada - zelená střecha nejen pro dřevostavby

Kolik unese střecha sněhu?

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se