Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Střecha dřevostavby - správná volba střešní krytiny


Jednou z nejdůležitějších voleb při stavbě, ať již rodinného domu nebo jiné dřevostavby, je výběr vhodné střešní krytiny. Ne nadarmo se říká "mít střechu nad hlavou"... Střecha rozhoduje nejen o komfortu bydlení, ale především o užitné hodnotě a živostnosti stavby.


Střecha je stavební konstrukce, která chrání stavbu proti povětrnostním vlivům, odvádí vodu a brání v jejím nahromadění.
Skládá se z nosné konstrukce (např. krovy) a střešní krytiny.

Střechy se podle skonu rozlišují na

  • střechy ploché – sklon střešních rovin 0 - 5°
  • střechy šikmé – sklon do 45°
  • střechy strmé – sklon nad 45°

Dále je můžeme dělit na zateplené střechy a nezateplené střechy.

Střešní krytiny základní:

Pálené tašky

 
Pálené tašky Tradiční pálená střešní krytina, která se hodí jak na moderní stavby, dřevostavby tak i na historické objekty. Vyrábí se ze směsi hlíny a jílu. Rozměry se pohybují okolo 270 x 450 mm. Na jeden čtvereční spotřebujete cca 11 kusů a zatížení dosahuje 40 - 45 kg. Pálené střešní tašky se pokládají na laťoví. Bezpečný sklon střechy (minimální sklon střechy z hlediska její těsnosti) se pohybuje okolo 30 - 40o. Silným argumentem pro pořízení pálené krytiny je vyzkoušená životnost v řádech desítek až stovek let. Komplexní systém zahrnuje spoustu doplňkových tvarovek. Cena od 300Kč za velkoformátové tašky bez DPH.

Betonové tašky

 
Betonové tašky Mladším konkurentem pálené tašky je betonová krytina, jejíž vlastnosti se během posledních let výrazně zdokonalily. Betonové tašky se vyrábí vibrolisováním betonové směsi s malým obsahem vody v ocelových formách, povrch tašek je opatřen několikanásobným ochranným akrylá- tovým nástřikem. Díky tomu jsou betonové tašky odolné proti mechanickému nebo povětrnostnímu poškození a jsou barevně stálé. Standardní betonové tašky se kladou na střechy o sklonu okolo 22o. Jejich spotřeba je 10 ks/m2 a hmotnost  40-50 kg. Zákazníky láká hlavně dlouhá životnost (nejméně 100 let), desetiletí trvající záruka výrobců, široká barevná škála a pořizovací cena okolo 300,- Kč/m2 bez DPH.

Šindel

Střešní šindel

Střešní šindel s keramzitovým povrchem nabízejí pestrou barevnou i tvarovou škálu. Lze je pokládat na střechy s velmi malým sklonem na podklad z plného bednění. Kotví se velmi odolnými pozinkovanými nebo měděnými hřebíky, ale mohou se i lepit (samolepící šindele). Exklu- zivnější variantu představují šindele s kovovou povrchovou úpravou. Jejich povrch je tvořen titanzinkovou nebo měděnou fólií. Hlavní devizou šindelů je jejich vzhled, snadná pokládka a především nízká hmotnost cca 10 kg/m2. Zajímavou novinkou jsou šindele využívající solární zisky k výrobě elektřiny. Základní cena od 200 Kč/m2 bez DPH.

Břidlice

 
Břirlice - střešní krytina Až rustikálního vzhledu naší stavby dosáhneme při použití přírodní břidlice. Tento přírodní materiál je odolný proti povětrnostním vlivům, mechanickému namáhání, ale i agresivnímu prostředí. Vyrábí se v mnoha tvarech - čtvercové, obdelníkové, šestihranné nebo německá šupina, bobrovka či gotický tvar.  Břidlicové šablon o tloušťce 4 - 6 mm se pokládají na jednoduché nebo dvojité krytí, při kterém musíme počítat s vyššími náklady (okolo 1000 za Kč/m2). Alternativou k poměrně drahé přírodní břidlici  je její napodobeniny vyrobená z recyklovaného plastu (břidlice plastová), která navíc zabraňuje uchycení a růstu mechu. Krytina je vhodná pro střechy se sklonem od 22o a pokládá se na plné bednění.

Plechová střešní krytina

Plechová krytina Plechová střešní krytina se může vyrýbět jak z vysoce kvalitního ocelového plechu tak i z cenově výhodnějšího hliníkového plechu s barevnou úpravou v lesku nebo matu. Proto může být plechová střecha jak levným řešením, tak i velice drahým a luxusním provedením. Dle materiálu dělíme plechy na plechy ocelové pozinkované, ocelové aluzinkové, hliníkové, titanzinkové, měděné, atd. Tradičním taškám je opticky nejpodobnější profilová plechová krytina o tloušťce je 1 mm a váze okolo 6 kg/m2, takže tato krytina najde uplatnění především u staveb s omezenou nosností krovové konstrukce. Bezpečný sklon střechy začíná na 15o. Plechy s dvojitou stojatou drážkou lze pokládat na střechy o sklonu již od 3o.

Štípaný šindel

 
Štípaný šindel Šindelová krytina je ve srovnání s krytinou doškovou lehčí až o 30 - 50 kg na m2, dobře těsní (zvlášť šindelová krytina dvojitá). Její životnost při kvalitním provedení položení dosahuje až 60 let. Tradiční šindel je vyráběný ze smrkového nebo modřínového dřeva. Sklon krovu pro šindelovou krytinu je jako u krytiny doškové, tj. asi 45oŠtípaný šindel je až 3x trvanlivější než šindel řezaný, což je dáno tím, že štěp jde po třísce a méně saje vodu než šindel řezaný, jehož řez jde přes léta. Naštípaný šindel se pak opracovává do tvaru úzké deštičky asi 15 mm tlusté, 80 - 150 mm široké a 500 až 600 mm dlouhé. Ceník a prodej šindele

Další články k tématu:

Rovná střecha a nebo šikmá střecha?

Skladba větrané střechy u dřevostavby

Dřevěný šindel, pálená taška, betonová taška, hliníkový plech - porovnání cen a vlastností střešních krytin

Střecha dřevostavby - správná volba střešní krytiny

Okapy pro sruby a nejen pro ně

Okapový systém - správná velikost okapu, okapové systémy

Střešní zahrada - zelená střecha nejen pro dřevostavby

Kolik unese střecha sněhu?

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se