Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Tesařství - tradiční poctivé řemeslo


Lidově řečeno tesařina je tradiční a i v současné době nenahraditelné řemeslo, které má mnoho podob a nenapodobitelné kouzlo, založené na tradici a umu mistrů tesařů.


K tomuto povolání patří velký podíl těžké ruční práce a tesař nejčastěji pracuje pod širým nebem. Většinu tesařských dovedností, jako je tomu i u jiných řemesel, je třeba získat zkušenostmi.

Blízkým příbuzným řemeslem je stavební truhlářství, tj. výroba a montáž oken, dveří, parketových podlah a dalších prvků, jež vyžadují maximální přesnost; stavební truhlář vyrábí též dřevěné obklady stěn, okenních a dveřních otvorů, podlahové soklíky a přechodové lišty.

Tesařské práce staveb zahrnují také zhotovení nosné konstrukce staveb, bednění,  krovů, roubených staveb, hrázděných staveb, brán, vrat, schodišť, vikýřů, arkýřů a markýz.

Tesaři dokážou vyrobit i mnoho menších zahradních staveb jako jsou:


V souvislosti s tesařskými pracemi existovaly dnes už téměř zaniklá příbuzná řemesla, jako například

sekernicví - výroba a údržba vodních kol mlýnů

kolářství - výroba a údržba dřevěných žebřinových vozidel, zejména pak jejich loukoťových kol

šindelářství - výroba a údržba dřevěných šindelových střech

bednářství - výroba a údržba dřevěných beček a sudů, užívaných v potravinářství,
zejména v pivovarnictví, vinařství, lihovarnictví a konzervárenství.

V dávných dobách byl prakticky každý majitel domu svým vlastním tesařem, protože si svůj dům musel zpravidla postavit sám. S pozdější specializací povolání vznikla i profese tesaře. V důsledku zakládání cechů a utajování zvláště důležitých a zajímavých pracovních postupů se tesaři ve středověku stali nepostradatelnými, především ve městech.
Zejména stavba prestižních budov se složitě tvarovanými střechami, jako byly radnice a cechovní domy, se již neobešla bez odbornosti, kterou tesaři zaručovali. Zkušený tesař své umění pečlivě střežil a předával je pouze vyvolenému kolegovi, zpravidla svému synovi. Zvláště vůči svým tovaryšům býval opatrný. Důležité práce jako například rýsování střechy prováděl zásadně sám. Tesařské umění vzkvétalo i na
venkově.
Dokladem o zručnosti starých mistrů jsou dochované dřevostavby např. v Rožnovském skanzenu.


Současnost řemesla

Význam tesařství neochabnul ani v současnosti. Jejich význam je stále velký, i když předmět jejich řemesla se do dnešní doby částečně obměnil. Tesaři nyní používají ke své práci mimo původních osvědčených i nové, moderní nástroje, které jim jejich práci do značné míry ulehčují a jsou používány nové pracovní postupy. Kromě motorových pil a brusek stále najdete ve výbavě tesařů klasické pilky, kladiva, sekyry, vrtáky, dlátka, hoblíky, teslice, úhelníky atd. atd.

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se