Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Topení dřevem = levné topení, 1. díl Kotel na dřevo


Kotle na dřevo se instalují nejen v místech, kde není zaveden plyn, ale stále častěji i v mnoha dalších domácnostech jako hlavní zdroj tepla, nahrazující stále dražší elektrické nebo plynové vytápění.
Dřevem jsme topili odpradávna a opět se k němu vracíme, ale již na zcela jiné úrovni - peletkový kotel, zplyňovací kotel ...


Tradiční kamna na dřevo mají účinnost využití energie obsažené ve dřevě často nižší než 30%. Avšak moderní zplyňovací zařízení dosahují účinnosti okolo 90%. Spotřebují tedy 3x méně paliva na vytápění stejného prostoru.

Zplyňovací zařízení

Zplyňovací zařízení fungují  na principu tlakového zplyňování dřeva, které v důsledku nedostatku kyslíku zuhelnatí a pak probíhá proces jeho úplného zplyňování. Horký plyn se při vysoké teplotě čistě spaluje.

V současné době je na trhu velký výběr domácích kotlů na dřevo.

Prohořívající kotle

Prohořívající kotle jsou nejjednodušším typem kotlů, pracujícím na principu jako klasické kamna na dřevo. Vzduch vniká zespoda a prochází palivem nahoru.

Palivo shoří rychle a plyny jen částečně.

Učinnost těchto kotlů je tedy nízká - přibližně okolo 50%.

V moderních kotlích tohoto typu je spalovací komora z keramiky, která jakožto dobrý izolátor udržuje teplo uvnitř komory. Tím se dosahuje vysoké teploty spalování a účinnějšího hoření. Běžná učinnost takového typu kotle je 65 až 75%.

Zplyňovací kotle

Při hoření dřeva dochází k pyrolytické destilaci, při které se všechny složky paliva zplyňují.

Spalování probíhá ve třech stupních v jednotilivých zónách kotle. V první zóně se dřevní hmota vysouší a zplyňuje, ve druhé hoří dřevní plyn a ve třetí probíhá dohořívání.  Takový to systém spalování zajištuje vysokou účinnost - často i 90%.

Řízení zplyňovacího kotle zajišťuje elektronický regulátor. Nároky na jeho obsluhu jsou minimální. Popel se odstraňuje jednou za 3-5 dní.

Ve zplyňovacích kotlích spalujeme suchou dřevní hmotu, počinaje odpadem jako jsou dřevní štěpky až po velké polena nebo dřevní brikety.

Kotle na pelety

Součástí automackých kotlů na plelety jsou i zásobníky pelet, zkonstruované tak, aby objem paliva postačil na 10 až 14 dní. Objemy těchto zásobníků většinou 400-1000 litrů. Palivo se ze zásobníku posouvá k závitovému dopravníku, odtud do provozního zásobníku a následně do kotle.

Údržba peletkového kotle je nenáročná. Cca jednou za 5 týdnů se vysype popel a pročistí průduchy.

I když prvotní investice do peletkového kotle je vyšší než do plynového. Provozní náklady jsou však o třetinu nižší.

A co můžeme v kotlích na dřevo spalovat?

Palivové dříví

Dřevní štěpka

Dřevěné brikety

Dřevní pelety

Více o jednotlivých druzích naleznete zde

Čím topit v krbu? více se dočtete zde

Dřevník propracovaný do všech detailů nabízí bezpečné uložení palivového dříví více informací zde

dřevník, ukládání dřeva

 

Další články k tématu TOPENÍ:

Dřevník

Topení dřevem = levné topení, 1. díl Kotel na dřevo

Topení dřevem = levné topení, 2. díl Palivové dříví, dřevní štěpka, dřevěné brikety a dřevní pelety

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se