Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Zahradní osvětlení a zahradní nábytek dotváří kouzlo zahrad


Krásu zahrady lze vnímat i po setmění... Zahradní osvětlení v dnešní době není vnímáno pouze jako zdroj světla, ale dekorativní prvek, který útváří krásné scenérie uprostřed noci.


Za poslední roky se naše zahrady velmi změnily. Většina zelinářských a ovocných zahrad se proměnila v zahrady okrasné.

Je to ovlivněno nejen širokým sortimentem zahradních doplňků

ale také našim měnícím se životním stylem. V dnešní uspěchané době stále více využíváme zahrady jako prostor k odpočinku a relaxaci. Netrávíme zde čas přes den (v tu dobu většina z nás pracuje), ale zahrady využíváme především v podvečer k večernímu posezení s rodinou či přáteli. K dotvoření správné atmosféry i pro bezpečný pohyb po zahradě a okolí nám slouží venkovní osvětlení.

Venkovní osvětlení nabízí širokou škálu využití. Je jak praktickým, tak i estetickým doplňkem zahrady a domu.
V první řadě si musíme uvědomit k jakému účelu zahradní osvětlení pořizujeme - chceme využít estetický efekt osvětlení nebo především dobře vidět? Jiné osvětlení volíme pro příjezdové cesty a přístupové chodníky a zcela rozdílné pro nasvícení skvostů našich zahrad.

Venkovní osvětlení zahrady

Pro osvětlení přístupových cest volíme nižší osvětlení s pevně zabudovanými stojany lamp, které dobře osvítí prostor pod nohama, ale nebudou oslňovat.
Obrysové světla volíme pro příjezdovou cestu ke garáži. Auto si samo svítí, takže postačí zvýraznit obrys cesty.
Pro osvětlení vchod do domu volíme lampu s dobrám horním světlem, aby jsme dobře viděli na klíče a zámky - zde převládají nástěnné světla umístěné na fasádě domu.

K osvětlení záhonů, jezírek, skalek nebo květinových kompozic využijeme osvětlení tlumené s efektním zabarvením - v tomto případě jed hlavně o efekt vjemu a příjemný pocit. Vhodné je použít světlo, které lze přemísťovat, dle aktuální "situace" na zahradě.

Další přínosy zahradního osvětlení jsou již ekonomické - úspora času a energie. Vzhledem k tomu, že většina světel obsahuje senzor ušetříme si kroky k vypínači. Nemusíme kontrolovat, zda jsme zhasli světlo či ne. Nezanedbatelný přínos je i z hlediska bezpečnosti - zloděje jistě nepotěší, pokud jeho vkradení se na  naši zahradu bude osvětlené.

Pro zahradní osvětlení je bezpečné napětí 12 nebo 24 V. Rozvod nízkonapěťového osvětlení je možné vést po povrchu zahrady nebo pod zemí. Další bezpečné řešení představují zahradní světla napájená solárními panely a akumulátory.

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se