Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Základní typy dřevostaveb


Jakou zvolit dřevostavbu ... srub nebo roubenka?


srub, jak se staví srub, levný srub

Masivní dřevěné stavby

 

Masivní dřevěné stavby tvoří prvky z masivního dřeva či lepeného dřevěného profilu. Mohutné dřevěné konstrukční prvky pohlcují vzdušnou vlhkost z místností, tuto vážou a v suchých měsících ji opět odevzdávají do ovzduší.

 

srub, jak se staví srub, levný srub

Sruby

Základním znakem srubů jsou na sebe horizontálně vrstvené přírodní kmeny o průměru 18-21 cm. Jedná se o nejstarší typ dřevostavby a zároveň i o vůbec nejekologičtější stavbu. Příprava stavebního materiálu – dostatečně vysušeného dřeva – kulatiny je nejméně energeticky náročná s minimálním množstvím odpadu.

 

srub, jak se staví srub, levný srub

Roubenky

Roubenky jsou zjednodušené řečeno stejné jako sruby. Pouze kulatina je opracována do pravoúhlého tvaru, převážně hranolu. Tyto hranoly jsou následně pomocí důmyslných tesařských spojů v rozích sestavovány do výsledného tvaru roubenky. Novodobé roubenky jsou doplněný o vnitřní nebo vnější tepelnou izolaci.

 

skeletový systém

Rámové a skeletové konstrukce

Rámovou konstrukcí se rozumí stavba se skelet z dřevěných profilů vybudovaným na základové desce. Skelet je vyplněný parotěsnou zábranou a tepelnou izolací.Obvod takto vyplněných stěn bývá povětšinou z OSB desek. Jedná se o velmi rychlou a suchou výstavbu tradičně používanou na území USA. Hlavními přednostmi těchto staveb je rychlost, cena a určitá architektonická volnost.Nevýhodou je nižší životnost.

Dřevěné skeletové stavby umožňují větší rozpětí s malým počtem vnitřních sloupů než jiné stavební systémy, čímž vzniká značná volnost pro řešení půdorysu.
 

Panelové stavby

Domy mají prefabrikované stěny vyrobené v halách, ty jsou pak následně převezeny na stavbu a smontovány. Což značně urychlí výstavbu. Panel sestává z hranolů, obvodových stěn, folie a izolační výplně.

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se