Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Zapomenuté stavební materiály a recykláty


Neustálé rostoucí ceny paliv a energií mění trendy ve stavebnictví. Nastává období návratu k tradičním skoro zapomenutým materiálům a recyklaci.


Sláma

Sláma je tradičním zemědělským odpadem. A přitom se jedná o velmi levný a snadno opracovatelný materiál. Ve většině případů se dřevěná kostra domu plní balíky slámy. Domy jsou stavěny na betonových podezdívkách o výšce 30 cm, které chrání slámu před vlhkostí. Sláma má výborné tepelněizolační vlastnosti. Například 40 cm slámy izoluje jako 20 cm polystyrenu.

Ovčí vlna

Ovčí vlna je schopná přijmout až 30 % vzdušné vlhkosti a vzápětí ji opět vrátit do ovzduší, čímž plní funkci přirozené klimatizace. Zlepšuje tepelnou vodivost a není karcinogenní.

Vláknité tepelné izolace

Většina výrobců používá k výrobě vláknité tepelné izolace recykláty a odpady z vlastní výroby.

Izolace z džínsoviny

Světová produkce džínsoviny je ohromná a z velkého množství látky vzniká na odřezcích

6-8 % odpadu.  A tak se zrodila „džínová“ izolace UltraTouch. Mikroskopická olefinová vlákna jsou přidána k bavlněnému vláknu a základní hmotě a vytváří tak trojrozměrnou dimenzi, která pruží. Přidané boritany zlepšují odolnost proti hmyzu a ohni. Rouno může mít tloušťku 140-640 mm.

Konopí

Konopné lýko v kombinaci s pryskyřičnými pojivy vykazuje pozoruhodné vlastnosti a pevností se blíží k betonu. Konopí je však mnohem lehčí, pružnější a lépe odolává přírodním pohromám.

Snadno obnovitelné konopí je vynikající náhražkou dřeva ve stavebnictví. Uplatnění najde ve výrobě stavebního řeziva, překližky nebo dřevotřísek.

Stébla a lepenka

Ekopanel

Ekopanel je stavební prvek na bázi přírodních vláken a stébelnin. V podstatě se jedná o lisovanou pšeničnou slámu, recyklovanou lepenku a hygienicky nezávadné lepidlo. Základním výrobním materiálem je čistá obilná sláma, která se oboustranně polepuje recyklovanou lepenkou. Materiál se dodává ve formě desek o tloušťce 6 cm, šířce 1,2 m a délka se pohybuje mezi 1,2 až 3,2 metrů dle potřeb stavebníka.

přírodní materiály, izolační vlna, ekostavitelstí, ekomateriály

Ekopanely nacházejí uplatnění při montáži příček, podhledů či opláštění. Práce s ekopanely se podobá práci se dřevem. K opracování postačí dostupné ruční nářadí pro práci se dřevem. Ekopanely se spojují pomocí šroubů a sponek. Vlastní instalace desky s plochou cca 3 m2 zabere pouze pár minut.

Porovnáme-li ekonomické náklady, ekopanely přinášejí úsporu cca 15% oproti sádrokartonovým deskám. Další nemalou úsporou je zásadní zkrácení času montáže. Při montáži sádrokartonových příček musíte nejprve sestavit pomocí profilů konstrukci, tu pak opláštit a vyplnit izolací.

Při využití ekopanelů zadáte přesný rozměr panelů již do výroby a hotové panely na míru pouze osadíte.

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se