Akce

Aktuálně Často hledané výrazy

Aktuality

Původ a přínosy saunování


Finům vděčíme za dvě věci: Finskou saunu a Nokii...


Původ sauny je nejasný. Finské kmeny si tuto tradici zřejmě přinesly už ze střední Asie, kde je dodnes u kočovných kmenů běžná parní lázeň ve stanu.
První popisy sauny se objevují v 11. a 12. století. Ve středověku byla parní lázeň vcelku oblíbená v celé Evropě, ale přesto se v 16. století Klaus Magnus zmiňuje, že nikde není parní lázeň tak důležitá jako v severní Evropě.
Finská sauna se v těch dobách od dnešní sauny lišila. Byla to tzv. kouřová sauna. Jejím hlavním znakem je, že je uvnitř celá černá od sazí, protože při jejím vyhřívaní se kouř valí z kamen do místnosti. Jakmile je velká zásoba kamenů v kamnech zahřátá, přestane se topit, sauna se umyje od sazí a může se začít saunovat. Dnes se s takovou saunou můžete stále setkat vzácně.
Stará finská sauna historie
 
Veřejnou saunu měla prakticky každá vesnice. Pro Finy již tehdy byla součástí jejich každodenního života, místo, kde se setkávali a mluvili spolu.
Teprve díky úspěchům finských sportovcům na olympiádách po první světové válce se o saunu začal zajímat ostatní svět - a přejal ji právě v její finské podobě. Finské provedení teplovzdušné lázně, slovní pojem sauna, a nakonec i způsob jejího užití zvítězily. Slovo sauna se překvapivě snadno a rychle stalo mezinárodním pojmem.
Ve Finsku je sauna běžným zařízením bytu zabudovaným do jádra vedle koupelny. Díky tomu, že jsou ve Finsku jsou velmi oblíbené chaty u jezer v přírodě, je možno říci, že v zemi je více saun než lidí :-)
 
Finové říkají, že v sauně se utiší hněv a v člověku se rozhostí pohoda.
Pravidelné saunování spolehlivě odstraňuje fyzickou i psychickou únavu, posiluje obranyschopnost organismu a vede k otužování. Sauna také stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, zejména nadledvinek. Důležité je, že při zvýšeném pocení v sauně vylučujeme s potem i značné množství močoviny, mastných kyselin a kyseliny mléčné. Dále saunování zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Póry se při pocení otevírají a čistí, pleť se zkrášluje.
 
Tyto blahodárné účinky si můžete ověřit ve venkovních saunách více zde
 
Venkovni sauna

 

 

Další články k tématu:

  E-shop
kompletní sortiment saun

Venkovní sauny, saunovací sruby - nové typy pro rok 2011
Finská sauna, parní sauna, suchá sauna, kouřová sauna, infrasauna

Správný postup saunování

Venkovní sauna - zdravý úkryt před nepřízní počasí

Sauna a sex aneb je možný sex v sauně?

Jak se staví sen - Venkovní sauna KELIWOOD

Vše co potřebujete vědět o jedinečných venkovních saunách ve tvaru IGLU naleznete na novém přehledném webu

www.iglusauna.cz

  

www.iglusauna.cz, venkovní sauna, finská sauna, saunovací domek, zahradní sauna, iglu sauna, dřevěné iglu, smrkový šindel, saunování www.iglusauna.cz, venkovní sauna, finská sauna, saunovací domek, zahradní sauna, iglu sauna, dřevěné iglu, smrkový šindel, saunování www.iglusauna.cz, venkovní sauna, finská sauna, saunovací domek, zahradní sauna, iglu sauna, dřevěné iglu, smrkový šindel, saunování

www.iglusauna.cz, venkovní sauna, finská sauna, saunovací domek, zahradní sauna, iglu sauna, dřevěné iglu, smrkový šindel, saunování www.iglusauna.cz, venkovní sauna, finská sauna, saunovací domek, zahradní sauna, iglu sauna, dřevěné iglu, smrkový šindel, saunování www.iglusauna.cz, venkovní sauna, finská sauna, saunovací domek, zahradní sauna, iglu sauna, dřevěné iglu, smrkový šindel, saunování

 

 

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se